Etap 7 – Aktualizacja umowy kompleksowej lub umowy sprzedaży energii elektrycznej przez poszczególnych prosumentów zbiorowych

Etapem kończącym cały proces jest aktualizacja umów kompleksowych lub umów sprzedaży energii elektrycznej u swojego sprzedawcy energii (spółki obrotu). Sprzedawca energii odpowiedzialny jest za proces poprawnego i przejrzystego rozliczania energii produkowanej w ramach definicji prosumenta zbiorowego. Zakończenie tego procesu prowadzi do powołania prosumenta zbiorowego energii odnawialnej.

Net-billing

Prosument zbiorowy korzysta z mechanizmu wsparcia operacyjnego opisanego w Ustawie o OZE w artykule 4b zwanego branżowo modelem net-billing. Rozliczenie w tym systemie jest prowadzone z wykorzystaniem tzw. depozytu prosumenckiego. Można z niego pomniejszyć należności za energię pobraną z sieci przez prosumenta.

Rozliczenie dotyczy wartości, a nie ilości (poprzedni system wsparcia) energii elektrycznej i jest dokonywane w pieniądzu (PLN), a nie w kilowatogodzinach (kWh). Nadwyżki energii, które trafiają do sieci do lipca 2024 roku rozliczane są po cenie miesięcznej publikowanej na stronach PSE. Po tej dacie rozliczenie będzie następować w rozdzielczości godzinowej.

Prosument zbiorowy (w odniesieniu do energii pobranej) ponosił opłaty dystrybucyjne zmienne – nawet w przypadku odkupu energii z tzw. depozytu prosumenckiego. Jak każdy uczestnik rynku. Co więcej, środku z tzw. depozytu prosumenckiego mogą zostać wykorzystane jedynie na pokrycie kosztów energii (nie mogą zostać wykorzystane na pokrycie opłat dystrybucyjnych). W przypadku jednoczesnej produkcji źródła oraz konsumpcji prosumenta zbiorowego, występuję autokonsumpcja za którą prosument zbiorowy nie ponosi opłat za energię oraz opłat dystrybucyjnych. System rozliczania co do zasady jest tożsamy zarówno dla prosumenta indywidualnego jak i prosumenta zbiorowego.

Scroll to Top